Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Shetland_Islands San_Ramon_Nonato Trans_Betxi Tenis_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Amberes_1920 Spencer_(Ohio) Sorry's_Not_Good_Enough/Friday_Night Selección_de_futbol_de_Cantabria Santiago_Fabian_Garcia Thriller_(album) San_Andrés_de_Xeve Transbaikal Salvia_oficinal Teresa_Hoyos Todd_Creek Soleichthys_heterorhinos Teoría_de_la_preferencia_revelada Tomatillo Sendero_de_la_costa_sudoeste San_Francisco_Javier_(Formentera) Tomaš_Šmíd Tour_de_Olympia Tomebamba Sebastián_Pol Sprankle_Mills Sindicato_Unico_de_Trabajadores_de_la_Industria_de_los_Materiales_de_Construccion Sphodromantis_kersteni Théodore_Dubois Shandong_Luneng_Taishan_F.C. Semionovodcheski Silicon_Valley Torpedera_Santa_Fe TV-G Spirits_in_the_Material_World Toni_Asencio Sinezona_levigata Saint_Georges-sur-Renon Siritinga Tar-Ardamin Schizodon_nasutus Semitropical_húmedo Textileria_del_Imperio_Inca Satelite_astronomico_infrarrojo Silis_bifossicollis Sturlunga_saga San_Antonio_del_Táchira Tiempo_y_clima Sexo_genético Saint-Martin-des-Landes Santolina_chamaecyparissus_subsp_viridis Smilax_herbacea_var._latifolia Torneo_masculino_de_voleibol_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Sandy_Leah_Lima Sienna_Miller Sao_Salvador_(Mirandela) Takamatsu_no_miya

html map