Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castillo_de_San_Marcos Carrillo_Puerto Bacteroides Chambon_le_Chateau Bahía_de_Nápoles Brassica_oleracea_var._italica Categorías_de_áreas_protegidas_de_la_UICN Burgerliches_Gesetzbuch Borbon-Parma Barrel. BAC_167 Brian_Doherty Carabineros_(España) Capitanía_General_de_Chile Canon_de_Délica Baldet_(cráter_marciano) Bougy_lez_Neuville Bandas_emergentes_en_Colombia Brassavola_angustata C.M. Bandar_e_’Abbas Basílica_de_san_isidoro_de_leon Bulgari_(empresa) Bosna_ASA Camotillo Barville_en_gatinais Cabeza_de_turco Cariguairazo Billy_Apple Botadura Cedar_Hill_(Nuevo_México) Batalla_de_Corupedion Bayombong Ceph Basque_Korsarioak Bent_Jacobsen Bolbula Baccalà Carcel_de_Corte_de_Madrid Carlos_Alfredo_Suárez Basílica_de_la_Inmaculada_Concepción_(Jardín) Carlos_Balic Bathyraja_caeluronigricans Cause_for_Conflict Bulgaria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lillehammer_1994 Catedral_de_la_plata Cercomela Catevala_glauca Cerro_del_Tio_Pio Bomarea_salsilla_var._subfalcata Borough_Hall_(IRT_Broadway-Línea_de_Séptima_Avenida) Bahya_ben_asher Caballo_chileno Catedral_Basílica_de_Mercedes_Luján Brockhaus_and_Efron_Encyclopedic_Dictionary

html map