Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escuela_Superior_de_Bellas_Artes_de_San_Carlos_de_Valencia Eriostemon_spicatus Francisco_de_Paula_de_Castañeda Ficus_cocculifolia_var._sakalavarum El_chacotero_sentimental_(película) Estadio_Multipropósito_Mary_Terán_de_Weiss Farsa_megariana Estación_Centenario Escudo_de_armas_de_villena El_septimo_día Eucalyptus_tereticornis_var._pruiniflora El_banquete_de_boda Flotas_de_reserva_de_la_Armada_de_los_Estados_Unidos Ferromex Etienne_de_la_Boétie Falange_Autentica Espino_amarillo Elvaston Fotografías_acusadas_de_trucaje Estación_Manuel_García_Fernández FVN Emperadores_Antoninos Fitofaga El_conjunto_armero Farsetia Fragata_Méndez_Núñez Father_to_Son Estadio_Complejo_Anselmo_Meirana El_Islam_en_Panama Fenijo Federacion_de_Básquetbol_de_Nigeria Estacion_de_Requena_Utiel El_príncipe_del_rap Fashiön_Music Epilobium_chilense_var._macrum Emir_Faccioli Enric_Duran_i_Giralt El_Chanal Fairfield_Glade Extreme_Justice Elevador_común_del_ala_de_la_nariz_y_del_labio_superior Epipactis_violácea Federico_Platero El_Villar_(Fuente_Palmera) El_retorno_del_rey Ernesto_del_Castillo_Bordenabe Fernández_Ochoa Estrella_de_przybylski Estrella_Maria_Benzo_Blas Febrerista El_Evangelio_según_san_Mateo Enfermedad_de_Wilson Frank_Lamprecht Fougeres_sur_Bièvre Escapuil

html map