Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crema_antimicotica Edisson_Jordanov East_Los_Ángeles Alerce_americano_occidental Convencion_nacional_bautista_de_Mexico_A.R. Diseño_participativo Dactylochelifer_macrotuberculatus Cyminon_longeinvolucellatum Copa_Honor_Argentino Convento_de_La_Rabida Edicion_aniñada Decreto_legislativo Ana_Gomez_de_Silva_y_de_Mendoza Desembarco_de_Saipán Cooperadora_para_la_Nutrición_Infantil Distrito_de_Hay_les_Roses Algoritmo_ID3 Dom_Antônio_Reis Alejandro_Chanona Alhama_de_Almería Alexander_Williamson Cowles Diocesis_en_Estados_Unidos Cuarteador Edificio_del_Parlamento_Escoces Degeneración_espinocerebral Ditomoidea_sambava Demencia_cortical Cooksville División_250_(banda) Cumbres_Borrascosas_de_Emily_Bronte_(adaptación_teatral) Dammartin_en_Goële División_(matemáticas) Crónica_mozárabe Daniel_Sahuleka Edgbaston_Waterworks Alta_traición Economia_de_Singapur Cuélas Creobroter_celebensis Ammolabrus Curonianos Don_mclean Cristoforo_Caselli Alfaro_Vive_Carajo Alfredo_Cazaban Alopecurus_hitchcockii Almohadilla_táctil Dragošička Alopecurus_palustris_subsp._geniculatus Ambroso Dungannon Cueva_del_Escoural Donauwörth Costa_del_Oro_danesa

html map