Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plaza_Salvador_Allende North_American_Soccer_League_1983 Pawia_parviflora Perseus_(constelacion) Nilo_Superior Natación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Estilo_libre_1500m_masculino Pannekoeken Muskegon_(Michigan) Pedro_Echagüe Nirrita Orobanchaceae Poa_distans Organización_politica_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Oxidos_de_fosfina OpenOffice.org_Base PSG16_Team O_(película) Ordoño_III Necrofilia_homosexual_en_el_anade_real Partido_Pirata_(Alemania) Ovidia_pillopillo Poder_ejecutivo_del_Perú Organización_territorial_de_Nepal Paso_del_Norte_(opera_de_Victor_Rasgado) Partido_Fusión_de_los_Socialdemócratas_Haitianos Periodo_devonico Orden_Civil_de_la_Beneficencia Nossa_Senhora_da_Conceiçao_(Vila_Real) Palacio_Real_de_Valladolid Phymaphoroides_antennatus Peine_de_asno Orquesta_Filarmónica_de_Róterdam Mélissa_Theuriau_Debbouze Ornithogalum_concinnum Nikolai_S_Trubetzkoy Notiophrys Palacio_municipal_de_congresos_de_madrid Película_de_samurais Nuevas_Tecnologías Noria_Ferris Poa_todarii Patriotismo_social Neurofisiologia_basica_o_Neurofisiología_experimental Oligosporus_caudatus Nemastylis Palacio_de_la_Secretaria_de_Comunicaciones_y_Obras_Publicas Philippine_Football_Federation Ornitrophe_borbonica Playero_38 Plymouth_(automóvil) Método_de_Fischer_Tropsch Onslaut Piotr_Rachkovski Owen_Brannigan Museo_fournier_de_naipes

html map