Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tercio_de_Andaluces Silent_Hill:_Mobile Tony_Award_por_Mejor_musial Struthionidae Salsa_suprême Sagittipetalum Thalia_geniculata São_Pedro_de_Rates Spring_Creek,_Brooklyn Stigmatochromis_woodi Teresa_Velásquez_Velarde Stade_du_Moustoir Shuljan_Aruj Savitri_y_Satiaván Seleccion_nacional_de_balompié_de_los_Países_Bajos Suroeste_de_Mexico Schistura_anambarensis Tercera_Guerra_Médica Status_quo_ante_bellum Síntesis_de_Kiliani-Fischer Streptoglossa Terradillos_de_los_templarios Tamaraceite-San_Lorenzo-Tenoya Senor_oscuro_(Tolkien) Serunión Tauro_(desambiguación) Talla_(impuesto) Tephrosia_craccoides Separación_de_Tabasco_en_1841_y_1846 Taeniochromis_holotaenia Selvas_húmedas Salto_del_Zujar Sainte-Helene_(Lozere) Schweizer_SA2-37B T_A._O. Sanguisorba_vulgaris_var_glaucescens Scytalia_crinita Sobreira Terror_en_estado_puro Teoria_evolutiva Saint-Restitut Stolichnaya Senescales_Regentes_de_Gondor Simon_Kirwan_Donaldson Tercero_Arriba_(departamento) Stăncioiu Saint-Germain-de-Princay Tratado_de_Sevres Shangri-Lá Stotesbury_(Misuri) Símbolo_menos/mas Tono_(literatura) Shambala:_Expedición_al_Himalaya Serignac-sur-Garonne Se_ha_escrito_un_crímen

html map