Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arte_granadino Astérix_el_Galo:_Cómo_Obélix_se_cayó_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeno Arrecife_Salmedina Anglófonos_de_Quebec Angel_Calvo Morgoth_(banda) Ano_1362 Guajataca_(Quebradillas) Asociación_Astronómica_Israeli Historia_de_Caracas Aristobulo_Mittelbach Historia_del_Futbol_Club_Barcelona_(1899_1910) Monomma_pellitum Anemia_Benjamin Asia_septentrional Autoconstruccion Anacampseros_tarnensis Arch._Bot._(Paris) Angel_Luis_Rodriguez Atram_hasis Mision_de_Santiago_de_los_Coras_Añiñí Ano_347 II_milenio_a._C. Asramas_(etapas_de_la_vida_religiosa_hinduista) HoraZulu Monumento_al_Lobo_Marino Asarca_parviflora Hoya_de_Huesca Antonio_Guzman_(militar_dominicano) Guerra_indo_pakistani_de_1971 Historia_de_la_Union_Cívica_Radical:_1903_-_1916 Heliopolis_(Libano) Augusto_e._tamayo_moller Molas_(Mérida) Armando_Reveron Hervé_Falciani Ministerio_de_Vivienda_Construcción_y_Saneamiento_del_Peru HMS_Ajax_(22) Highlander,_El_Inmortal Antonio_Royo-Villanova Huracán_Donna_(1960) Ministerio_Publico_de_la_Argentina Autovia_del_Camino_de_Santiago Hiromi_Shinya Hoja_de_capulincillo Anisodera_elongata Grupo_del_Banco_Mundial Asanam Guerras_climáticas Anillo_para_el_pene Ancapismo Monasterio_de_Makaravank Monumento_Natural_del_Monte_de_Santiago Autopistas_del_mar Areca_humilis

html map