Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gil_Morlanes_padre Gaston_Suarez_(guitarrista) Trinoda_necessitas Triconodonta Union_Sportive_de_Ouagadougou Resolución_172_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Resident_Evil:_Ultratumba Robo_de_senales_de_trafico Un,_dos,_tres..._responda_otra_vez V424_Lacertae Universidad_Estatal_Belarusa_de_Informatica_y_Radioelectrónica Municipio_de_Center_(condado_de_Delaware,_Indiana) Ganso_de_Magallanes Iglesia_de_San_Esteban_Protomártir_(Bañuelos_del_Rudron) Udinese_Calcio Universidad_de_California,_Los_Ángeles Indio,_California Función_(informatica) Roscoe_Tanner Municipio_de_Windom_(condado_de_Mower,_Minnesota) Funeral_for_a_friend Unterbozberg Rufino_Foz_del_Cacho Rhagonycha_roubali Rothbardianismo_de_izquierda Ingenio_(satélite) Gene_Gerrard Remo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Gaius_Sallustius_Crispus SMER Remondo Rio_Vichegda Garci_Alvarez_de_Toledo Trzaskowski Universidad_de_Auckland Munro_(desambiguación) USS_Sommers_(1842) François_Gagnepain República_de_Túnez Ginkgoopsida Municipio_de_Fairfield_(Dakota_del_Norte) Utilidad_(informatica) Friedrich_Karl_Johann_Vaupel Union_Sportive_Arlequins_Perpignan Rhamphospermum_arvense Independencia_Efimera Iglesia_de_san_Martin_(Madrid) Municipio_de_Liberty_(condado_de_Plymouth,_Iowa) Trelles Rudd_(Iowa) Iglesia_ortodoxa_checa_y_eslovaca Iglesia_de_San_Ciprián UCI_Asia_Tour_2006-2007 Gimnasia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_1896 Ingles_(pueblo)

html map