Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pyctorhis_sinensis Preso_de_conciencia Marta_de_Pablo Matantei_Loki Poysippi_(Wisconsin) Max_Wolf Rebeca_(personaje_biblico) Quercus_acuta Pseudorhacochelifer_spiniger Marquesado_de_Marbais Línea_129_(EMT_Madrid) Greg_Stokes Luteranismo_en_España Prueba_de_la_supresion_de_la_dexametasona Llibre_de_les_dones Pueblos_indigenas_de_Mexico Quimiotaxis_en_espermatozoides_marinos Region_Administrativa_Especial_de_Sinuju Quercus_lusitanica_var._mirbeckii Longitarsus_zangherii Mexico_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2002 Programación_Linear Qarqin Protocolo_de_Tánger M.U.L.E. Maden M_Jacobs Marfiles_hispanomusulmanes Louis_Keller Power_(1928) Punk-o-Rama Receptor_nuclear Marco_Fabio_Vibulano_(consul_457_a._C.) Mancomunidad_de_Australia Puente_Woodrow_Wilson_(Misisipi) Gregorio_Soria_Arretxe Low_and_Burbank's_Grant_(Nuevo_Hampshire) Lucky_Loser_(tenis) Ramon_Garcia_Mateos Ranita Mezquita_aljama_de_algeciras Mateo_Aleman_y_de_Enero Region_de_Arica_y_Parinacota Lotus_101 Mambere_Kadei Marquesado_de_Santillana Rastrillos Mauricio_Álvarez_de_las_Asturias-Bohorquez_y_Ponce_de_León Psarocolius_cassini Luis_Leon_Sánchez Michel_Camélat Principe_Tamino Ramal_Opera-P.Pio Pubeta Max_del_Valle

html map