Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yubasaurus Concierto_para_violín_n._1_(Bruch) Conde_de_Frigiliana Villeneuve_Minervois Contraloría_General_de_la_República_(Venezuela) Abeja_melífera_asiática_grande Condado_de_Colquitt WP:LPE Acacia_heterophylla Victimas_armenias_en_el_Imperio_Otomano A_Girl_Like_Me Veikkausliiga Aderus_alboornatus Ciencias_de_la_educacion Cires Colada_detritica Victor_Cherbuliez Alcalde_de_Barranquilla Aladdin_and_His_Wonderful_Lamp Zesar Châtillon_la-Borde Ciruela_malabar Aceleracion_relativa Zulay_Henao Ciudad_Lazaro_Cardenas_(Michoacan) Cissus_oxyodon Acción_Femenina_Leonesa Ags_(automobiles_gonfaronaises_sportives) Valgrisenche Aleacion_Intersticial Wild_things Zamayón Agen Víctor_Silva Acie_law_iv Afzelia_rhomboidea Al-Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqrāţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_République_algérienne_démocratique_et_populaire A_Day_To_Remember Cirrus_Logic Varengos Acrobalistas Vino_de_malvasia Vicco_(Kentucky) Congregación_de_los_Betlemitas_de_las_Indias_Occidentales Coliseo_Mariscal_Cáceres Cnicus_arvensis Club_Deportivo_Ela_Nguema Condado_de_Pocahontas_(Virginia_Occidental) Accesibilidad_web Abc_tv Xinjiang-Uigur Vladimir_Kirílovich_de_Rusia Vivebús Cirsium_mohavense_subsp._utahense Aeropuerto_de_Cayo_Largo

html map