Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diócesis_Tilarán-Liberia Dušan_Ivković División_administrativa_de_Serbia Alfredo_Castillo Corporacion_Deportiva_Once_Caldas Ducado_de_Hijar Alexteroon_jynx Dirty_Work_(album_de_All_Time_Low) Daphne_chinensis Denominación_de_origen_Plà_de_Bages Departamento_de_Concepcion_(Chile) Corryocactus_squarrosus Datación_molecular Dvmrp Echeveria_gibbiflora Divina_proporcion Curruca_yemení Alismorkis_pulchra Amaranthus_edulis Cueva_del_Valle Doctoral Distomatosis_hepatica Darrell_Schweitzer DeLorean_time_machine CyB_Ramón_Santamarina Alfabeto_lacinka Alligator_Hunt Allenrolfea_vaginata Cuadro_sinoptico Cápsula_(medicina) EGSS Convento_de_Nuestra_Señora_de_la_Victoria Cuadernos_de_fotografía Distrito_Escolar_Unificado_de_Coronado Corazon_salvaje_(telenovela_de_2009) Dependencias_de_la_Corona Dialeurodes_maculatus Corrientes_(línea_F_del_Subte_de_Buenos_Aires) Crudosilis_rugimana Ana_Karina_Añez Domingo_antonio_de_lara EDAR Cyphorinus_albigularis Cuba_(Portugal) Donnazac Cultura_Huentelauquén Convento_de_Las_Brígidas_(Lasarte_Oria) Cosme_II_de_Médici Công_an_Thành_phố_Hồ_Chí_Minh Criptostigmados Dia_de_la_liberacion_africana Cowboys_from_Hell_(canción) Alisma_gramineum_forma_aestuosum An_American_in_Paris Dmitri_Pozharski

html map