Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Fernández_de_Cordoba_y_Carrillo,_I_senor_de_Baena Copa_Mundial_VIVA_2008 Dirección_General_de_Estadísticas,_Encuestas_y_Censos Distrito_de_agallpampa Doe_Bay_(Washington) Cotoneaster_angustifolius Amelie-les-Crayons Dashopanishads Curva_de_persecución Cumulo_de_Galaxias_de_Hercules Edificio_union_bank_of_california Cyclophorus_horridulum Cultura_de_Yamna Cora_de_al-Yazirat Aloe_arborescens_var_frutescens Diplotaxodon_aeneus Didelphis_sp. Distrito_de_Angasmarca Alyssum_hispidum_var._granatense Copa_de_la_Federacion_Soviética Dinamarca_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Convento_de_San_Francisco_de_Paula Almeneches Aluminosis Alfredo_Valdez Depurador_informático Cryptonychus_extremus Dr._TV_(Perú) Distrito_de_macari Doble_canal Discopodium_penninervium_var._magnifolium Dallas_Public_Library Alexotefflus Daiitoku_Myô-ô Costa_de_Walgreen Doran_(Minnesota) Distribucion_de_Bernoulli Cyclamen_numidicum Cueva_de_la_Canaleja Amáraco División_Homicidios Cueva_Magura Demotispa_pallida Copa_de_España_de_fútbol_americano_2013 Depok Dibu E.S.Anderson Courtland_(California) Cámara_de_vídeo Alianza_Nacional_de_Santa_Lucía Daniel_Hernández_Morillo Amenábar_(Santa_Fe) Cornelio_agrippa Demografía_de_Yucatan Corrujía

html map