Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cornella_de_Conflent E_M_P Amatlan_Tuxpan Coptis_aspleniifolia Dorios Alternanthera_denticulata_var._micrantha Diálogos_de_paz_entre_el_gobierno_Pastrana_y_las_FARC_(1998-2002) Alejandro_Cohen Delta_British_Columbia Cristo_Redentor_(paso_Sudamerica) Cristian_Cuevas Dinastía_bellonida David_Nicolás_Osorno Cortes_de_Valladolid_de_1325 Alexandre_Vinokourov Día_de_la_Niñez_y_la_Recreación Cárabo_común Cuantizacion Dave_Harper Dynamo_Barnaul Coulby_Gunther Dominio_Fluvial Corazón_salvaje_(película_de_1990) Amas_De_Casa_Desesperadas_(Argentina) Crisis_diplomática_entre_Ecuador_y_Reino_Unido_de_2012-2013 Cormot-le-Grand Distrito_de_Curimana Alonso_de_Acevedo_(desambiguación) Americo_Martin_Estaba Detector_de_calor EMD_G22CU Culata_(motor) Denton_Texas Allium_rigidiflorum Deposicion_de_la_cruz D._Don Convento_de_los_Padres_Carmelitas_Descalzos Cypripedium_kentuckiense_forma_summersii D._Joao_IV Distribucion_de_Rayleigh Disney's_Port_Orleans_Resort Distrito_de_Lamwo D_S_Jord Coulombimetro_de_mercurio Alfonso_(Alfonso_Perez_Muñoz) Daniel_Fernández_(político) Copa_de_Preparación_1947_(Chile) Dactylorhiza_elata_subvar_speciosissima Donacosa_merlini Direct-to-video Cultura_zapoteca Ambrières_les_Vallées Demostracion_por_reducción_al_absurdo Desarrollo_de_software Cosmovision_(TV)

html map