Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adriano_in_Siria_(Bach) XI_Region_de_Aysen_del_General_Carlos_Ibañez_del_Campo Winka Vrahovice Charles_Amedée_Philippe_van_Loo Vino_de_la_Tierra_Granada_Sur-Oeste Villar_del_Ala_(Soria) Vuelo_601_de_Sita_Air Vicente_Lusitano Viento_en_contra Chick-fil-A_Bowl Yevres_le_Petit Aisne_(departamento) Wizards_on_Deck_with_Hannah_Montana Xavier_Hernández_Creus Yifrin Vataniakos_Katerini_F.C. Wikipedia_en_inglés_simple Zmuidzinavičius Cientificos_disidentes_del_sida You_Can_Dance Colegio Zaglossus_attenboroughi Vive_(album_de_Lucia_Méndez) A_Tale_of_Two_Cellos Ciclo_del_carbono_(astronomía) Violent_Ken_Masters_(Street_Fighter) Condado_de_DeKalb_(Illinois) Colegio_Mayor_Loyola_(Granada) Colette-Cantante Aft Zaïre Vimentina Club_Ritmo Aeropuerto_Internacional_de_Da_Nang Clase_Descubierta_F_50_F-60 Condado_de_Quintanilla Aleida Condado_de_Watauga_(Carolina_del_Norte) Vall_d'Alba_(Castellon) Cioli Alauca Yukinko Yohei_sasakawa Combourtillé Albert_Bandura Alegría! Conceiçao_(Vila_Viçosa) Colobinos Convallaria_angulosa Alcopops Válvula_industrial Coledocolitiasis Consejo_Nacional_de_Ciencia_y_Tecnología_(México) Yukichi_Fukuzawa

html map