Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colegio_Nacional_Monserrat Vieiro_(Vivero) Vulpia_pauana Aaron_Nimzovitch Condado_de_Saint_Joseph Charlestón_(danza) WWE_Million_Dollar_Championship Churuco Wild_Child Alcoceber A_Fairly_Odd_Christmas Yucateco_(árbol) Vikingsholm Virgen_de_la_Pobreza Clavel_(raza_bovina) Wizards_of_Waverly_Place_(videojuego) Comision_de_Seguridad_Nuclear_Canadiense Aeropuerto_Internacional_de_Arbil Commersonia Abreviamiento_(Linguistica) Zulema_Katz Yezdegerd_III Circuito_de_Silverstone Cis_ursulinus A_night_at_the_roxbury Yasser_Seirawan Aiden_Palmer Chocholá_(desambiguación) Zulema_María_Eva_Menem Colon_espástico AS_Kigali Weather_Underground Confederacion_Sindical_Única_de_Trabajadores_Campesinos Agrimonia_pilosa_f._davurica Alberto_Arvelo Como_la_cabeza_al_sombrero Walther_von_Seydlitz-Kurzbach Clínica_Santa_Isabel Al-Ma'mun Aceboso_(Puebla_de_Trives) Accidentes_nucleares_japoneses_del_2011 Constitucion_de_Apatzingan_(estación_de_Metrobús) Claudio_Pizarro Africada Villeneuve-Saint-Salves Agonis_juniperina Club_Uruguay V_milenio_a_C Vicente_Ramos_Perez Chris_Perret Abril_de_1970 Acer_cissifolium Valentin_Galarza Volcan_Puntiagudo W_Persei

html map