Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Suegos_(Vicedo) Taller_mecanico_(serie_de_television) San_Gerónimo_(desambiguación) Tabladilla San_Pedro_(Texas) San_Ramón_(Entre_Ríos) Terremoto_de_1707_en_Hoei San_Luis_Potosi_SLP Stardust:_The_Great_American_Songbook,_Volume_III Sistema_de_Senderos_Nacionales_de_Estados_Unidos Sierraleonés Sable_(esgrima) Tercera_División_de_Espana Teledoce Toxicodendron_diversilobum Simpson_(Carolina_del_Norte) Teoria_de_la_representacion Tadesse_Werede_Tesfay Teorema_de_Lob Teorema_fundamental_del_análisis The_Broadsword_and_the_Beast Saul_Mariaschin Sancocho_de_gallina Tramaced Soraya_(cantante) Secovlje Terapia_con_helmintos St._Bernard_(Southern_Leyte) Schischk Trachelospermum_jasminoides Saltarín_enano The_Book_of_Mormon T'Ho Satiricón_(ópera) Software_de_fuentes_abiertas Terremoto_de_El_Calvario_(Colombia)_de_2008 Servicio_Administrativo_de_Identificacion_Migración_y_Extranjeria Segundo_Gobierno_nacional_de_Espana_(1939_1941) Toifilou_Maoulida Tijoretsk Tarreos Selva_Innoko Tilia_ulmifolia Société_Linnéenne_de_Bordeaux Saint-Guilhem-le-Désert Theodor_Wiegand Tierra_de_Astorga Terremoto_de_Atenas_de_1999 Sphaerobothria_hoffmanni Systematisches_Verzeichniss_der_von_H._Zollinger_in_den_Jahren_1842--1844 Star_Trek_VII_La_proxima_generacion Serrejon_(Caceres) The_Unforgiven_(trilogia) Tane_McClure Septimo_día_(programa_de_television)

html map