Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pacific_Standard_Time_Zone Placa_del_Mar_Egeo Periodo_Clásico_de_América Nymphaea_calliantha_var._nelsonii Nueva_era_(álbum_de_Amistades_Peligrosas) Pedro_Ramírez_Vazquez Pokemon:_Emperor_of_the_"Unknown"_tower Pipo_Pescador P_S_M. Neoceratopsio Periné Pont_dels_Escalls Pila_de_níquel_e_hidrógeno Napinda Persépolis Parque_Tierno_Galván Nogoyá_(departamento) Paropsis_delittlei Nino_Buscato Polarkreis_18 Oración_a_la_Bandera_Salvadoreña Nappy_Lamare NGC_253 Periodo_Clasico_de_America Notocactus_concinnus Podenzano Paloma_del_Río_Cañadas Nicolás_Fasolino Per-Bastet N.G.Walsh Pastel_de_Gloria Nouri_Abusahmain Poiares Orthoderella Palacio_de_Villena_(Cadalso_de_los_Vidrios) Nissan_Sentra Neolucanus_castanopterus_kinrami Oxyacantha_azarella NGC_171 Parque_nacional_y_área_natural_de_manejo_integrado_Kaa_Iya_del_Gran_Chaco Parque_Nacional_Cutervo Pico_del_Morrón Parque_Jurasico_4_la_extincion Osiel_Cárdenas Plectranthus_monachorum Opera_de_parís Myrddin Nenelá_(Mayapán) Polexima_carinata Northrop Naemorhedus_caudatus Olaya_(Narino) Oh_By_The_Way Nervio_tibial Napoli_Vesevo

html map