Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ruta_21 Uno_con_uno_y_así_sucesivamente Municipio_de_gran_población Función_booleana_simétrica Garey Rhytispermum_apulum Fuerzas_armadas_de_Etiopia Retaguardia Galium_pawlowskii Gail_Elizabeth_Emms Germán_Bidart_Campos Robert_James_Fischer Gabriele_Santini Municipio_de_Wayne_(condado_de_Wayne,_Indiana) Ruben_Gracia,_"Cani" Urdă Roberto_Vallejos François-Marie_Arouet_Voltaire Roel_Reiné Renta_4_Banco Restauración_Meiji Municipio_de_Alamo_(condado_de_Montgomery,_Arkansas) Rembrandt_Bugatti Revista_académica Municipio_de_Beaucoup_(condado_de_Washington,_Illinois) Richard_Schiff Rodolfo_Lauro_Maria_Giménez Rupia_de_Africa_del_Este_Alemana Iglesia_de_Santa_Maria_de_Taüll Río_Ciurana SR_71_Blackbird Gilly_sur-Isère Una_hija_mas Municipio_de_Tolgen_(Dakota_del_Norte) Ribamontán_al_Mar Municipio_de_Van_Meter Río_Hérault Gastranthus Rusia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Fusulinidos Retador Garcia_de_Paredes_(desambiguacion) Gimnasio_del_Instituto_Tecnológico_de_Pekín Gemelos_semi-idénticos Franquevillea Gardiner_(Nueva_York) Río_Cahabón Generación_sin_nombre Río_Ardèche Rio_Suko Georgi_Ansimov Reino_Unido_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión Ruinas_jesuíticas_de_Jesus_y_Trinidad Gestión_de_atención_de_sistemas_de_salud Revolución_americana

html map