Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_val_verde Ak_Maral_Tokmak Villasayas_(Soria) Vímana_(mitología_hinduista) Consuelo_(estación) Alcazar_de_Guadalajara Wattsburg_(Pensilvania) Club_de_la_reforma Contesti Westerl Yacimiento_arqueologico_de_El_Pozuelo Zoológico_Villa_Fantasía Vicariato_Apostólico_de_San_Ramón Y_Todo_Sigue_Igual_(album) Cipriano_(desambiguación) Villa_Independencia Collarada Club_Voleibol_Playas_de_Benidorm Yoseikan Zaidin_(barrio) Zla_Kolata Competicion_acrobatica Volante_de_dirección Club_Basquet_Sant_Josep_Girona Claudio_Silvano A_Collection_of_Michael_Jackson's_Oldies Colegiata_de_Nuestra_Señora_de_la_Encarnación Wakerfield-Calle_241_(linea_White_Plains_Road) Aerocóndor Colaborativa Cohete_R_7 Achatinella_vulpina Acacia_costaricensis Confesión_judicial Charles_William_Beebe Abraham_Petrovich_Anibal Airbus_A320_200 Colsada When_I'm_Gone_(cancion_de_Simple_Plan) Ahmed_Ould_Sid_Ahmed Vidas,_opiniones_y_sentencias_de_los_filosofos_más_ilustres Aeropuerto_de_Lodz-Władysław_Reymont Condesa_de_Montijo Volynsky Codigo_de_histonas Chipe_azul_pizarra X-Catzín Chiquinquirá_Delgado Adenium_speciosum Al-Hilal_S.C._Kaduqli Valparaiso_(municipio,_Mexico) Colima_(estado) Adjuncion Vía_de_estrelladero Charmes_(Côte-d'Or)

html map