Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_Maturin Año_1856 Casas-Ibanez Campomanesia_houlletii Blattisocius Bibolini Bahía_Merrymeeting Canville_les_Deux-Eglises Bud_Bowl Brickyard_400 Cardonal Cape_Coral Billete_de_500€ Carlos_Labrana_Barrero Belvis Canal_de_bardenas Berny-riviere Bartlett_(Tennessee) Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_1998 Cardiospermum_glabrum Bam_Neely Batalla_de_Pueblo_Viejo_de_Tampico Brahma_Purāna Bandiagara Burns_Enamorado Bárbara_Plaza Bluffdale_(utah) Cayo_Graco Boleta_Bancaria_de_Garantía Basic_encoding_rules Balmisa Cabezas_de_playa Basílica_Catedral_Marie-Reine-du-Monde Cavaliere_con_la_catena_d'oro Baños_árabes_de_Palomares_del_Río Buurgplaatz Batallón_de_castigo_(desambiguación) Benítez Bear_Valley_Springs Campeonato_nacional_de_futbol_americano_de_la_División_II_de_la_NCAA Canopus_(estrella) Cephaloleia_gratiosa Bojayá Azotobacteraceae Capitalismo_de_Estado Camas_elásticas Canal_del_Víshera Chamaeiris Cardenas_(San_Luis_Potosí) Biblioteca_del_congreso_de_estados_unidos Capítulos_de_Devilman Casa_de_Requesens_de_Soler Buda_saltando_sobre_una_pared Basehart Celestí_Boada

html map