Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_de_Tarento_(218_a_C_) CV-500 Bedoin Bolo'bolo Breitner_da_Silva Bull._Trimestriel_Acad._Malgache Batch_processing Año_417 Breaking_the_Girl Boonville_(Indiana) Brida Canciones_y_Negocios_de_otra_Indole Carmen_Fernández_Lomana Ceratosaurido Brachyscelis_korotyaevi Casi_el_paraiso_(novela) Cañatalba Brexiella Brassavola_cucullata_var._cuspidata Bandera_de_Getafe Batman_R.I.P. BWV_997 Cavanilles Celosia_nodiflora Catedral_de_Irapuato Carga_termica_(estructuras) Borís_Númerov Benevello Bailando_por_un_Sueno_Reyes_de_la_Pista_(Peru) Cabricán Bmw_e39 Belin_Beliet Ban-lâm-gu Caldas_da_Rainha Camara_de_Comercio_de_la_Ciudad_de_Mexico Bôvetche Bahiella Carolina_Lapausa CCTV_HD Bulbophyllum_cocoinum Batalla_de_concón Cercal_do_Alentejo Bastardo_negro Cerro_Acay Ceca_(cantante) Caldera_de_bandama Carndonagh Cartilago_metafisario Azzedine_Alaïa Beaumont_en_veron Caxuxi Baugé Benesse_lès_Dax Carmelitas Barbus_kamolondoensis

html map