Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anillo_unitario Hampa_dorada_(pelicula_de_1931) Azabarón Ministerio_de_Ambiente_y_Desarrollo_Sostenible Hashem_Shabani Moquiniella_rubra Grupo_Independiente_Promunicipio_de_Torre_del_Mar Morcourt_(Aisne) Argyll Asociación_de_atletismo_de_norteamerica_centroamérica_y_el_caribe Anselmo_Raguileo Montils Asterix_el_Galo_Asterix_legionario Mos_(Braganca) Mont_Saint-Martin_(Aisne) Análisis_de_datos Hattori_Hanzo Autopista_león-astorga Haegiela_tatei Grover_Cleveland Aurelio_Mosquera_Narvaez Heliosciurus_rufobrachium Homosexualidad_en_EEUU Aulacophora_semifusca Gyanendra_Bir_Bikram_Shah_Deva Monolepta_comoeensis Artículos_buenos Andrés_Mellado Herbazal Assud Andres_Vázquez Arroyo_yerbalito Azerí Hispa_walkeri Annett_Louisan Morfología_del_fruto Heredia,_Costa_Rica Ano_7_adC Monasterio_de_Santa_Maria_la_Real_de_Vilena Autódromo_Ciudad_de_Paraná Henry_Alfred_Kissinger Ibero_America Astroblepus_whymperi Molinos_de_Ocón Hymenolaimus_malacorhynchus Arquitecto_güitío Andre_Vianco Ano_979 Analisis_asintótico Antonio_José_Rivas Anos_910_a._C. Hemiblabera_manca Asialeyrodes_lushanensis Austral_lineas_aéreas Montes_Prokletije

html map