Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cryptocentrus_singapurensis Crocus_marcetii Correlimos_de_Baird Diferenciación_magmática Dagon_(relato) Alemania_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2010 Demoledor_(cómic) Downsville_(Maryland) Coësmes D10-T Cubas_entre_las_viñas Dicasio Drosera_caduca Drama_(álbum) Ducado_de_Berwick_On-Tweed División_Bardhaman Delleker Cuestion_del_Sacristán Alejandro_Cohen Cotton_Club_(película) Domaszew Cultura_de_Hongshan Dobbiaco Cuanza_Sur Der_schwarze_Kanal Ctenogobius_claytonii Dance_with_Me_(película) Corvus_corone_cornix Amadeo_Ramon_Fernandez_Álvarez Distrito_de_irazola Aloe_leptophylla Dactylispa_excisa Amalia_(nombre) Crucis_(album) Ana_Fernández_(actriz) Departamento_de_Transporte_de_Maryland Crítica_al_ateísmo Dispersion_(matemáticas) Daito_(Osaka) Deus_(canción) Copa_de_la_CEI Domingo_ródenas Cristian_David_Guzmán Alternanthera_sessilis_var._stauntonii Director_de_animación Copa_del_Rey_de_fútbol_1925 Dypsis_utilis Crimenes_de_guerra_del_Ejercito_Rojo Departamento_San_Miguel Dysganus Dendropanax_langeanus Cáucaso_Sur Cristales_rotos Cyanocorax_yncas Distrito_del_Rímac

html map