Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuerza_Aerea_Portuguesa S_D._Hullera_Vasco_Leonesa Tres_romanzas_para_oboe_y_piano Romances_from_al_Ándalus Geldo_(Castellón) Municipio_de_Douglas_(condado_de_Clay,_Iowa) Trichopsetta_orbisulcus Ume_Matsuzaka Universidad_de_Hanóver Im_not_there Rey_de_Sajonia Tytthonyx_gracilis Uwe_Böhnhardt Ripidium Iglesia_Ortodoxa_de_Jerusalén Museo_Casa_de_la_Independencia_Asunción_Paraguay Trepopnea Iglesia_de_Santa_María_de_las_rocas Fray_Gomita Rusty_Anderson Unceta_(desambiguación) Repartición_de_Polonia Roberto_Wachholtz Rhabdothamnopsis_limprichtiana Rocles_(Ardeche) Rhizophora_conjugata Iglesia_de_San_Cosme_y_San_Damián_(Essen) Garci_Fernández Río_samborombon Gard._Chron.,_ser._3 Giménez_(cerro) Freneuse_sur-Risle Ganglio_simpático Municipio_de_Nicolich Gheorghe_Gheorghiu_Dej Ricardo_Costa_(desambiguacion) Gloria_(desambiguación) Municipio_de_Monroe_(condado_de_Muskingum,_Ohio) Frederic_Goudy Reloj_automático Generación_Nocilla GIT_(album) UI Río_Vah Giovanni_Legrenzi Río_negro_(chaco) Municipio_de_Somerset_(condado_de_Washington,_Pensilvania) Municipio_de_Oswayo_(condado_de_Potter,_Pensilvania) Iglesia_Congregacionalista Tuto_Sanudo Municipalidad_de_Kārsava Reino_astur_leonés USS_Saipan_(CVL_48) Ruta_del_Sol_(Colombia) Rhinoclemmys_punctularia

html map