Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

John_Ethrington Josep_Maria_Llompart Jose_Ruiz_Santaella La_Verdadera_Iglesia_de_Jesús_en_la_China Kauaha Juegos_Olimpicos_de_Saint_Louis_1904 Instituto_de_Previsión_Militar_(Guatemala) LMS La_mosca_(1958) Juana_de_ponthieu Komo_tú Joseph_Bech La_Paz_(Abra) La_Plata_Futbol_Club Kalona La_Granja_de_la_Costera_(Valencia) La_monja_en_Silent_Hill Killing_me José_Navarro_Aramburu Kobusy_(voivodato_de_Mazovia) Invasion_sovietica_en_Afganistan Larinyssus Joaquín_Alos_y_Brú Jean_Pinatel Julio_Meléndez_Calderon Juan_Nepomuceno_Maria_Álvarez_Hurtado Kynos_Aljaba_8X8 Iván_Marino_Ospina L_A_V_Madrid_Sevilla Investigación-Acción_participativa Juan_José_(obra_de_teatro) Libertador_General_San_Martín_(Jujuy) José_Manuel_Pérez Lapathum_digynum Korobushka Lili_de_Alvarez Joel_Griffiths Kudremukh Kilobit_por_segundo Lista_de_capítulos_de_Capitan_Harlock Islote_Gayón Jasmine_(cantante_finlandesa) Jose_María_Bianco Lakeville_(Indiana) Leon_del_Atlas Leonardius_lahillei Juan_Erwin_Bolívar_Acuña_Kunz King's_Singers Juan_II_del_Palatinado-Zweibrucken Lecuona Jarmila_Groth Judeoportugues Kryptopterus_paraschilbeides Juan_Bascary La_Huesped_(novela)

html map