Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Armenia_bizantina Aphyosemion_margaretae Montceau_les-Mines Araucanoraptor_argentinyus Hyla_annectans Moralizante Atentado_de_lockerbie Gunther_Prien Heliofono Autopistas_de_Alemania IBM_608 Gueorgui_Gospodinov Moshchena Humboltia_prolifera MuVo Andréi_Makéyev Augusto_Andaveris Harold_Macias And_Their_Eulogies_Sang_Me_To_Sleep Hans_Georg_Kern Hospital_Universitario_(Tranvía_de_Tenerife) Angel_Muniz Aspidispa_rotanica Avellaneda_(ávila) Homosexualidad_en_India Arco_Iris_F_C Muehlenbeckia_astonii Andrés,_Duque_de_Calabria Hambo Arcana_(convención) Ande,_ríase_"usté"_con_el_Arca_de_Noé Atashi'n_chi Hardy_Momberg_Roa Hurlements_en_faveur_de_Sade Hoshe'yah_rey_de_Israel Anna_Balletbó Homalium_incanum Guayabero Antonio_Rodriguez Andrés_Ospina Avil_ramirez_valdivia Mollwitz Anna_Ferrer Australasian_Chemist_and_Druggist Hidrogenación Angelo_Lessane Hertson Motleyia Arce_palmado_púrpura Armani_(desambiguación) HD_39194 Mohinī Gustavo_Badell Autódromo_de_San_Antonio Asamblea_de_Cooperacion_por_la_Paz

html map