Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colhue_Huapi WP:EBI Cine_de_brasil Abanillo Concatedral_de_Santa_Maria_(Castellón) Concepcion_de_Buenos_Aires Waking_the_Dead Villers-Vicomte Walking_In_The_Air Cognados Club_de_Futbol_Toluca Comino_róstigo Zygomaturinae Vision_escotópica Vía_Crucis_de_Robledo_de_Chavela Conejo_de_los_volcanes Acrónimo_naval Confederación_Chanca Cicero_(Nueva_York) When_We_Are_Done_Your_Flesh_Will_Be_Ours Cierva_C.30 You_rock_my_world Vicente_Verdu World_Meteorological_Organization Chiswick_Records Adorned_Brood Colectividad_microcanónica Yermo_(desambiguacion) Clarksdale Combate_de_arica Condado_de_motley Albert_Anker VerpreuBung Chicourt Valle_del_Nalón Consejo_de_la_entente Aiodhia Weihea Vignea_paradoxa Cliffdell_(Washington) Verbascum_linnaei Comunidad_Europea_de_Energia_Atomica Chersophilus Academia_Militar_de_Zaragoza Vena_coronaria_izquierda Colegio_oficial_de_arquitectos_de_extremadura AVE_Lanzadera Aeropuerto_Internacional_de_Gostomel Club_Deportivo_Fortuna_(Remo) Viktor_Alexandrovich_Hartmann Ciudad_colombiana Aeropuerto_Internacional_de_Palanga Abrocomes Cofradía_Náutica_del_Pacífico_Austral Clito_"El_Negro"

html map