Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pololo_común Muso_Jikiden_Eishin_Ryu Oplegnathidae Ononis_decipiens Pedro_Jose_Chavez_de_la_Rosa Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Northeast_Piscataquis Phassus_undulifer Nikolai_Aleksandrovich_Kudriavtsev Partido_Comunista_de_Bolivia_(Marxista-leninista-Maoísta) Pico_de_Santa_Ana_I Parque_nacional_Cueva_de_los_Guacharos Narzeo Partido_Liberal_de_Chile Nekketsu Orquesta_Casino_de_la_Playa Patriarca_Cirilo_VII Pete_Agnew Plicofollis_tonggol Ponderosa_Park_(Colorado) Pies_cuadrados Ong_Bak_3 Olivante_de_Laura Pelethiphis Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Jordania Polyboroides Paraminota_hiranoi Paco_Ventura Nacida_libre Parapostenus_hewitti Poggioreale Myrtus_pimenta_var._breviflora Parque_Nacional_Maritimo-Terrestre_del_Archipiélago_de_Cabrera Oenanthe_aquatica Orellana_la_Vieja_(Badajoz) Oceanopapaver Orquesta_Sinfonica_MDR Partido_Accion_Nacional_(desambiguacion) Natagaimas Parque_nacional_Grutas_de_Lanquin Nubarock Poa_spillmanii Noel_Octavio_Suberví_Nín Ona_Catalana Parachernes_auster Olli_Rehn Permanganato_potasico North_Liberty_(Iowa) Nectar_(Botanica) Pawel_Korzeniowski Nitteti_(Carvalho) PollyWorld Ménil-Jean Pandanus_menziesii Pavel_Najímov

html map