Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Cruz_de_Isabel_la_Catolica Premio_de_poesia_tomas_morales MPI Michael_Duff Maria_José_Dupré Medroes Magny-lès-Villers Proyecto_Arquitectónico Luis_de_Borja Made_in_Europe Primer_Sitio_de_Bilbao Mary_Poppins Mecánica_Popular Puerto_de_Viena Gregory_Herbert Marhari Real_sacerdocio Premio_Nebula_al_mejor_cuento Presidente_de_la_República_Italiana Grand_(línea_Azul) Ramón_Picarte_(padre) Miguel_de_Trebisonda Maria_Teresa_Fernández_de_la_Vega Raül_Agné Principados_Unidos_de_Rumania Los_arenicolas Greatest_Hits_(DJ_Jazzy_Jeff_&_The_Fresh_Prince_album) Luis_level_de_goda Los_Redonditos_de_Ricota Menkaura Mestre_en_Gai_Saber Lucía_Regueiro Magic_Knight_Rayearth Lucio_Volcacio_Tulo_(cónsul_66_a._C.) Lorenzo_Salvi Going! Grammatophyllum_guilelmii Prestige_(álbum) Príncipe_Alejandro_Karađorđević Lógica_demostrativa Ratón_campero_mexicano Maytown_(Pensilvania) Gosudarstvennoe_Politicheskoe_Upravlenie Puertas_del_Sirion Premio_lacteo_a_San_Bernardo Lola_Soler_Blanquez MPSP Gotita_de_amor Proyección_de_Hammer Ramon_emeterio_betances Lluis_Ferrer_Clariana Lloyd_Alexander Rajgarh Matanza_de_Lo_Cañas Marge

html map