Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Charrán_comun Vil_de_souto Ciconiidae WP:SI Computación_grafica Yashagoro Charles_McKim Agrupacion_al_Servicio_de_la_Republica Wilson_Méndez Colon,_Entre_Rios Abadia_de_Flaran Clasificación_de_vino_Saint-Émilion Vanessa_Mendoza World_League_eSport_Bundesliga Yulania_japonica_var._obovata Christopher_Eccleston Condeixa_a-Nova Club_de_fútbol_asturias Codigo_de_Derecho_de_las_Iglesias_Orientales_catolicas Condado_de_Mora Cistus Claire_City_(Dakota_del_Sur) Woobat Vacuna_contra_la_influenza Abaco_neperiano Alberto_II_de_Habsburgo Administracion_pública_del_Perú Conde_de_Egmont Charles_Brunier Chetia_welwitschi Airshow Xiphorhynchus_fuscus Clase_Caio_Duilio_(acorazado_1913) Yanaconas Addlestone Chicago_Title_and_Trust_Center Albania_(desambiguación) Vino_rosado White_Collar_(serie_de_TV) Comapania_de_Niassa Constitución_de_Etiopía_de_1995 Aldeia_de_Santa_Margarida Charles_Buisine-Rigot Valle_de_Cabuerniga Compuesto_ionico Consejo_Federal_de_Rusia Ciclismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Mexico_1968 Colibri_de_garganta_negra Cledas Afinidad_(Derecho) Cleistocactus_baumannii_ssp_anguinus Aeropuerto_de_El_Calafate Yara_Tupinambá Velo_cubrecaliz Aeropuerto_de_Lago_Argentino

html map