Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flavio_Cardoso Escudos_de_los_reyes_de_España_en_Italia Elacatis_longicornis Euphorbia_stellaespina Fianna_Fáil Euricritides Federico_VIII_de_Dinamarca Epidendrum_megalemmum Estación_Ferri Educacion_en_Chile Frank_Zander Euryolpium_indicum Eric_Prodon Elecciones_al_Parlamento_gallego_(1981) Francisco_Loscos_Bernal Festival_de_Cine_Internacional_de_Orense Faustina_(película) FileMaker Estacion_Rio_Tala Estiramiento_isométrico Ensayos_mecánicos_de_los_materiales Esterano Festuca_major_f._racemifera Era_cenozóica Elsass FC_Dyanmo_Kiev Ermita_Mare_de_Déu_de_la_Font Elisabeth_Anne_de_Massy Esta_sociedad Estación_Bunge Estacion_de_Alcala_de_Chivert Equivalencia_dinamica_y_formal Flambe Euops_falcatus Francesco_Buonaguisi Fagus_antarctica_var._sublobata Emilio_Barbero Falacia_de_reificación Efraín_Bischoff Fagus_albovariegata Faro_(desambiguacion) Efecto_termico_de_memoria_(metales) Eritrodisestesia_palmo_plantar El_Perchel Elementary_School_Musical Epistola_a_los_Gálatas Folleto Fotometría_(optica) Elecciones_generales_del_Reino_Unido_de_1950 Erosión_general_(fluvial) Estación_de_Genovés Estacion_de_Paris-Montparnasse Fornells_de_la_Selva_(Gerona) Erica_umbellata_subsp._major Fernando_E_Solanas

html map