Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Football_americano Francisco_d'Avila Ferdinand_von_wrangel Fallout_New_Vegas Escondite_inglés Festival_de_Cine_Latinoamericano_de_Utrecht Festival_de_Cine_de_Moscú Erinacea_pungens Fontaine-Chaalis Evgueniy_Alexiev Falkland_Islands_Standard_Time Ehime,_Japón Eduardo_Morales_(desambiguacion) El_Sobrante_(condado_de_Riverside,_California) Filiación_matrimonial_(Chile) El_por_qué_de_Fry Estado_de_oxidación Fontinhas_(Praia_da_Vitória) Francisco_de_García_Huidobro Estilo_Regencia_(Francia) Episodios_de_Hōshin_Engi Eucalyptus_maidenii_subsp_globulus El_ruisenor_y_la_rosa El_mar_no_cesa Fin_del_camino Exito_cinematográfico_en_Estados_Unidos Entierro_de_Genarin Eleazar_López_Contreras El_costo_de_ser_discípulo Estado_de_Israel_(subte_de_Buenos_Aires) Especie_comprometida Edward_Cavendish,_decimo_duque_de_Devonshire Estadio_German_Becker Embalse_de_el_burguillo Fate_Stay_Night Fontenay-Trésigny El_Bañado_(Capayán) Estreito_de_Todos_los_Santos Encelado_(mitologia) Francisco_Cerro_Chaves Emaus_(fundación) Francisco_Rávago Francois_Hérincq Emilia_Águila El_Hoyo_(Lumbreras) Fiesta_del_Corpus_Christi_(Valencia) Ertzaintza Euphorbia_helenae_subsp._helenae Federación_Internacional_de_Asociaciones_de_Apicultura Ermita_de_Nuestra_Señora_de_Bienvenida_(Monteagudo_de_las_Vicarias) Elecciones_regionales_de_Chile_de_2013 El_Pino_de_Tormes_(Salamanca) Frailea Epoca_de_Oro_del_cine_mexicano Elizabeth_Gladys_Dean

html map