Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Europeo_de_Esgrima_de_2004 Brian_Levinson Biogeograficos Bicicleta_recumbente Björk_Guðmundsdóttir Beverly_Beach Barón_de_Cavendish Castillo_d'Azay_le-Rideau Año_1012 Blangy-le-château Capilla_del_santo_cristo_de_la_seo Beecher_Falls_(Vermont) Brabanconne Birac-sur-Trec Boraginaceas Bien_común_(economia_política) Campeonato_de_los_cuatro_continentes_de_patinaje_artistico_sobre_hielo CSNTM Brent_Bookwalter Bologna_United Cerastium Cantharolethrus_luxerii_georgius Centaurea_rivularis Campovassouria Cerdido_(La_Coruña) Cesar_Gonzalez_Minguez Azucenita_de_rio Bergara_(Guipúzcoa) Centaurea_conifera Capilares_sanguineos Bridge_Airlines Cacajao_calvus Basilea_Campaña Carl_Thomas Castillo_de_Banyeres Bulbophyllum_henshallii Backbencher Chamaedorea_monostachys Birmania_Britanica Badminton_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992_-_Individual_masculino Bistriţa_nasaud Bachillerato_(belgica) Berna_(cantón) Carcoforo Bobby_Hatfield Campeonato_de_Lituania_de_Ciclismo_Contrarreloj Bacteriofobia Año_1525 Batalla_de_chacabuco Buena_Vista_Internacional Bonesioides_kamerunensis Barrio_La_Barca Batalla_30_de_marzo Big_Mountain_(grupo) Carolina_Colorado

html map