Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CD_Naval Burzum_Aske Bernardino_gomez_miedes Burger_Wars_(Bob's_Burgers) Castleton_(Vermont) Bingo_Smith Beech_Creek Blanca_Inés_Osuna Calle_34_Estación_Penn_(linea_de_la_7_Avenida_Broadway) Bandera_de_Transcaucasia Candido_Bidó Bugula_genevensis Castillo_de_rosenborg Carcharhinus_isodon Carriazo Casas_Ibanez Castellano_de_Uruguay Calmette Caldas_de_Montbuy Campeonato_de_Australia_1952 Brihad_Vishnupurana Borshch Butlerville_(Arkansas) Cagnac_les_Mines Carabanchel_Alto_(Metro_de_Madrid) Bristol_TB.8 Betulaster Carri Catedral_de_Chillán Capitanes_de_Abril Cephalophinae Borivoj_I Beatriz_de_Sajonia_Coburgo-Gotha_(1884-1966) Beautor Catedral_de_San_Pedro_de_Beauvais Ballena_Gris CSD_Sacachispas Bandera_de_la_provincia_de_Rio_Negro Botryonopa_wegneri Barbian Batalla_del_Bruch Bandas_Negras Calle_Ahumada Bad_Langensalza Casas_de_Juan_Nuñez Bongo_(bongoes) Casá_de_la_Selva Campo_de_Tiro_con_Arco_del_Parque_Olimpico_de_Pekin Chabelo_y_Pepito_Contra_Los_Monstruos Breviceps_bagginsi Big_Drift Brachypodium_phoenicoides_var._mucronatum Caserío_Las_Cañas Carroll_Gardens,_Brooklyn Cescau_(Pirineos_Atlanticos)

html map