Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_arabe_(telenovela) Flora_von_Nieder-Österreich Esfínter_esofagico Escandón_(apellido) Emily_Young_(escultora) Ernst_Pritzel Fortunata_y_Jacinta,_Mario_Camus Fabio_Liverani Extraños_en_la_noche FA_MAS Enargea_marginata Fernando_González_Ollé Em_(cirílico) Eje_del_mal Eyvind_Lambi Electricidad_fósil FeedBurner Ermita_de_Santa_María_de_la_Huerta_(Fréscano) Estadio_Municipal_de_Valencia Elêna_Maria_de_Lamare_Occhioni El_hombre_de_tu_vida_(Chile) Enrique_Reguero_Cotrina Estudillo_House Exomis_(vestimenta) Fabricación_asistida_por_ordenador_o_computadora El_Táltaro Eucnemesaurio Estación_Albariño Fontenois-les-Montbozon Fort_Leonard_Wood_(Misuri) Far_East_of_Eden_Zero Eduardo_Caballero_Calderón Ferrocarril_en_Paraguay Elaeocarpus_cyanocarpus Escuadrilla_Azul El_Comun_de_los_pecheros_de_Soria Estación_de_Moncofar Epiplatys_njalaensis Federació_Comunista_Catalano-Balear Elecciones_senatoriales_de_Zimbabue_(noviembre)_de_2005 Frank_Worsley Eduardo_Quisumbíng_y_Argüelles Francisco_de_Valois Elwood_(Kansas) El_Buste Explanto Escuela_Superior_de_Administración_y_Dirección_de_Empresas Festival_Internacional_de_Cine_de_Róterdam Eduardo_Ruiz_Campuzano Fotometría_(óptica) Ejercito_de_la_República_de_Bosnia_Herzegovina El_peñón_del_Amaranto Embreville Euphorbia_pubescens_var._crispata Fenazona

html map