Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bypass_(película) Basilea_(Suiza) Centenario_de_la_Revolución_Mexicana Carl_Feigenbaum Calyptosepalum Baluarte_de_San_Jose Carlos_Andres_Perez_Rodríguez Battistuzzi Campillo_de_las_doblas Bertram_N_Brockhouse CajaCanarias Carta_de_Mandén Bedfordshire Canton_de_Saint_Étienne_de-Baigorry Cecropia_humboldtiana Barch Carlota_de_Holstein-Gottorp Año_11 Bossa-nova Calma_olas Boliviana_negra Byala Bijuu CNSC Caldera_Systems Cathissa_concinna Barrio_de_Puerta_Bonita Campeonato_Europeo_de_Tiro_con_Arco_al_Aire_Libre_de_2010 Barguzín Bugaba_(distrito_de_Chiriquí) Carditos Campana_napoléonica_en_Egipto_y_Siria Campeonato_2004_de_la_Federacion_de_Fútbol_de_Asia_Occidental Campylomormyrus_numenius Boiro_(La_Coruna) Begonia_grandis Cardenal_Infante_Luis_Antonio_de_Borbon_y_Farnesio Barrilla_pinchoda Brachylophus Bosque_de_nubes Bosque_ripario Cetopsis_baudoensis Bayannuur_(Bayan-Ölgiy) Campanas Canal_de_Santillana Barandiaran Capítulos_de_Los_simuladores_(Argentina) Browningia_riosaniensis Barbus_guineensis Barrio_Presidente_Rivadavia Bahia_de_Mobile Burdur_(Turquia) Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1962 Bob_Stephenson Año_201

html map