Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vicente_Pena Vatted_malt Abdoulaye_Meité Yevgeniya_Kanayeva Aeronautica_Civil_de_Colombia Victor_Klee Agrupació_Astronòmica_de_Sabadell Combinación_química Condado_de_McPherson_(Kansas) Vivir_para_contarla Agazi_Asaturovich_Achverdov Charles_Edouard_Boutibonne Comunidad_Bet_El Vuelo_112_de_Alitalia Wilhelm_Peter_Eduard_Simon_Rüppell Concierto_para_piano_n_5_(Mozart) Acer_saccharophorum_f._glaucum Confederacion_Empresarial_Española_de_la_Economía_Social Compañia_de_Niassa Villar_de_Cuevas Club_Atlético_Valtierrano Vae_Victis Vaiṣṇava Condado_de_Saguache_(Colorado) Abanico_pechinegro Albert_Bayona_Fernández Vizcondado_de_Áger Aeropuerto_de_Dauphin_Barker Citalopram Versols-et-Lapeyre Voces_del_mas_allá Codigo_Civil_(Alemania) Villa_Carcina Aguas_frescas_en_México Visión_del_Apocalipsis Alberto_García_Cabrera Chatham_(villa) Churreria Adios_Sui_Géneris,_parte_I_&_parte_II Aira_variegata Colonización_britanica_de_las_Americas Veilhes West_Milford_(Nueva_Jersey) Clase_Canopus Wax Acrocrypta_gracilicornis Chiriquí Chidambaram Abraham_Ganz Agástenes Cliff_Lee Webnovelas Ahorcadito Clonorchis_sinensis Vlado_scepanovic

html map