Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lobo_de_las_grandes_llanuras Manos_al_aire Raquel_Notar Puente_Cartier-Macdonald Lorenzo_Barcala Mar_Chiquita Programa_Oportunidades_(México) Miguel_Ángel_Guerra_(cantante) Prémontré Mayo_de_1972 Ramon_R._de_la_Vega Matt_Madden Logan_Square_(Metro_de_Chicago) Mercedes-Benz_O_3500 Luis_Enrique_Erro_Soler Gran_Ley_de_la_Paz Militant Microcala Manuel_Garcia_(deportista) Metodo_de_la_velocidad_relativa Rafael_Ramírez_(desambiguación) Gran_Premio_de_Belgica_de_1970 Ramaiana Marta_de_garganta_amarilla Madalena Mevlut_Erdinç Martin_Perez_Monteverde Praecipuam_Curam Martin_Kafka Randolph_(Nuevo_Hampshire) Loreli_Mancilla Megadiverso Mexiquense Maria_Moises Presa_y_embalse_del_Monte_Cotugno Gran_Premio_de_Suiza_de_1953 Provincia_de_Oudomxay Mary_Santpere Grado_en_Historia_del_Arte Meskie_Shibru_Sivan Real_Academia_de_Bellas_Artes_de_san_Fernando Reaccion_de_Baylis_Hillman Marina_de_Corea_del_Sur Mariano_Franco Quipile MetroPCS_Wireless,_Inc Martisor Quinto_Fabio_Maximo_Gurges_(consul_265_a_C.) Melinda_Clarke Los_101_dalmatas Publicacion_periódica Psiadia Lucifer_(Saint_Seiya) Lois_Tobío_Fernández Magali_Noël

html map