Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Goniosoma_spelaeum Puente_Replot Mahurea_duckei Presidente_de_méxico Localidades_mas_pobladas_de_Oaxaca Practice_What_You_Preach Maquilishuat Marcilly_sur-Seine Mezquital_(Tamaulipas) Maldita_nerea Principado_de_Epiro Premijer_Liga_Bosnia_y_Herzegovina_2013/14 Línea_S.E._(Interurbanos_Madrid) Loeches_(Madrid) Principe_Almos Machine_Gun Real_Live_Doll Punta_Brau Miguel_Ximenez_(futbolista) Provincia_de_Yagha Luigi´s_Mansion_2 Mentha_pumila Pride Raja_microocellata Lucio_Domicio_Ahenobarbo_(consul_54_a.C.) Loubille Propóntide Primera_Regional_de_la_Comunidad_Valenciana Louis_Moreau_Gottschalk Los_desayunos_de_Radio_1 Louis_François_Roubiliac Lucio_Cornelio_Mérula_(cónsul_87_a_C.) Ranoidea Proboscídeos Quan_Fa Marcha_San_Lorenzo Marion_(Nueva_York) Macamic Proto-japonico Regla_de_las_tres_erres Péptido_inhibidor_gastrico Maussac Gravitación_Universal Marina_de_Holanda Mi_campeon_(pelicula) Psamate_(satelite) Gol_de_Señor Rajagriha Miguel_Ángel_Fernández-Palacios Mike_Rios_con_Los_Relampagos Grande_(río,_Brasil) Lucena_(Espana) Memoria_de_averias Protestas_de_la_Plaza_de_Tiananmen_(1976) Marine_Royale_Marocaine

html map