Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_Nacional_Natural_Sierra_de_Chiribiquete Odina País_Vasco_(desambiguación) Parandones Porfirio_Rolón Partula Obras_Cumbres_-_Invisible Oekussi Métrica_de_Friedman-Lemaitre-Robertson-Walker Pachacuti_Inka_Yupanqui Paz_de_Borbon Playa_de_las_Americas Nekkaritas Número_CAS Parque_González_Hontoria Peregrin_Garcia_Cadena Panca-Tantra Operacion_Alfombra_Magica_(Yemen) Palluau_sur_Indre Nhandu Podicipediforme Musica_Folclórica Ochakov Nataliya_Dolgorukova Nino_Burjanadze Naruto_Shippuden Office Nie_Haisheng Parenthood Pequeño_óptimo_climático Parque_Nacional_de_Sochi Nickelodeon_(CIS) NBA_2008_09 Obake_no_Qtaro Pentadecasílabo Ménétréol_sous-Sancerre Podagricomela_taiwana Mystic_(Iowa) Opel_Adam Porotos_de_soja Pallacanestro_Treviso Móvil_(fisica) Planicie_gangetica Pascal_Coupot Olavarría_(provincia_de_Buenos_Aires) P_Raulino_Reitz Organomercurico Piper_tuberculatum_var_obtusifolium Pietro_Puzone Poblado_Colón Mycetina_apicalis Período_dinastico_arcaico Policarburante Olga_Nikoláievna Plaga_zombie:_Zona_mutante_-_Revolución_tóxica

html map