Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Artemisia_jacquinii Antonio_Barroso_Castillo Hypsugo_joffrei Havana_3am Antonio_Basilio_Cuervo Historietas_franco-belga Asarhadon Andrew_Fielding_Huxley Autopsy_(película) Apeadero_de_Varzea_da_Mao I_edicion_de_los_Premios_Goya Mono_arana_de_manos_negras Annalen_des_Naturhistorischen_Museums_in_Wien Morir_en_el_tajo Mitt._Deutsch._Dendrol._Ges. Antoni_Vilanova Aphanopetalaceae Arum_orientale_ssp._danicum Arnoglossus_kessleri Ibarra_(Ecuador) Apagón Hyperoodon_ampullatus Hwangnyongsa Ayuntamientos_de_Galicia Hyung Augusto_Arenas Hospital_General_de_Agudos_"Dr._I._Pirovano" Henri_Desmarets As_Pontes_de_Garcia_Rodriguez_/_Puentes_de_García_Rodríguez Augusto_III_de_Polonia Heartthrob Huayna_Potosí Hochschule_für_Gestaltung Anthony_Zinni Angloesfera Autopsy_(House) Augustus_Prevost Hard_SF Heudicourt-sous-les-Côtes Anurolimnas_castaneiceps Asalto_al_Batallon_Depositos_de_Arsenales_601 Archipiélago_Television Andrés_Vásquez_Rueda_Pinto Hassan_Fathy Anwärter Hospital_de_Sangre_de_Torrebaja Artabro HALCA Mosquerito_verdoso History_Makers:_Greatest_Hits Animales_de_los_patronus_en_harry_potter Antoine_Gérard_de_Saint-Amant Aristolochia_maxima_var._geminiflora Avenida_Whitlock_(línea_Pelham) Huetamo_de_Nunez

html map