Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Soap_Shoes Senorío_de_Frigiliana Sebastián_Viera Sinfonia_n_º_37_(Haydn) Tisra The_Indians Síndrome_del_gemelo_desaparecido Tolosa_(España) Sancho_de_Rosellón Saint-Pierre-d'Autils Sinfonia_n.º_31_(Haydn) Tabla_pitagórica Sofía_Ospina_de_Navarro Simón_de_Roxas_Clemente_y_Rubio Terminal_de_autobuses_del_sur Stefan_Vladislav_de_Serbia The_Getaway_Black_Monday Skunk_works Saint_Hilaire_de_Lusignan Segunda_Ley_de_la_Termodinámica Timon_de_codaste Saga_Vorkosigan The_Citizen_Athletic_Association Star_Trek_7 Sergio_Mora_Sánchez Slingbox Saint_Julien_la-Vetre Thalictrum_capitatum Secretaria_de_Transporte_de_Estados_Unidos Santa_Maria_de_Tavora Serriatosis_de_acróporas Tayuza Sociedad_Nacional_Audubon Strix_uralensis San_Martin_de_Montalbán Shirō_Kitamura Silvia_Salgado_(periodista) Tercera_division_de_futbol_de_Espana Selección_de_basquetbol_de_Filipinas Stachytarpheta_amabilis The_Adjuster Taraco_(desambiguación) Saussay_la-Campagne Selección_de_fútbol_de_Fiji Samsó Transportni The_Santa_Clause_3:_The_Escape_Clause Tomb_of_Horrors Sistema_de_juego_genérico Timidina_trifosfato Santo_Stino_di_Livenza Serie_GSX-R_de_Suzuki Tiroiditis_de_Hashimoto Trastornos_de_la_identidad_sexual Tiberio_Claudio_Neron_(desambiguacion)

html map