Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mina_explosiva INN Arteria_pericardiacofrenica Milos_Dragoilovich Asociación_de_hispanistas_israelíes Guardia_Costera_Sueca As_15 Minivestido Movimiento_autonomista_de_Andalucía_Oriental Antonio_Montana Mujeres_(novela) IC_3667 Atlético_chiriqui Analizador_vectorial_de_senales Artículos_arminianos Anexion_de_Austria Apofánsis Another_Cinderella_Story Asuntos_institucionales_y_politica_en_la_Union_Europea Mirza_Dzomba Ayuntamiento_de_móstoles Atrevete_a_sonar:_El_concierto House_Party Héctor_López_Bofill Antoine_houdar_de_la_motte Arquitectura_en_España Anestesia_(desambiguación) Hilda_Aguirre Auberives_sur-Varèze Argonautica Hatris Araucaria_laubenfelsii Motor_JTS Av._Illia Idioma_adigué Arzobispo_de_chester Ayaka_hirahara Gummo_(banda_sonora) Antineoplaston Avacerátopo Arce_morisco Anthony_Pulis Hector_Oesterheld Huelin Monedas_de_Grecia Ayotoxco_de_Guerrero Aulaga_gatina Angels_of_Pain Hoshihananomia_katoi_katoi Ano_Internacional_de_la_Diversidad_Biológica Hospital_Clínico_San_Cecilio Hampton_(Pensilvania) Higía_(mitología) Ariel_Fernández Ankerita

html map