Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfonso_Gomez_Palacio Dr._Vértiz_(estacion_de_Metrobús) Alter-ego Cory_Chettleburgh Cuaqueros Dionisio_Mejia Deforestacion Do_Ya_Thang Declinacion_magnetica Dolphin_(navegador_de_archivos) Alicia_Sánchez Depresión_de_Huancabamba Dido_abandonada_(Rauzzini) Alejandro_Rodriguez_Medina Alyssum_serpyllifolium_var._castellanum Copa_Río_Branco Corpusculo_de_Herbst Cyphon_tsushimanus Crocus_marcetii Alí_ibn_Abi_Talib David_Browne Disney_Channel_Latinoamérica Douglas_(Queensland) Dunaliella_salina Altenach Corticaria_cognata Dejala_correr Doctrina_Truman Amphianthus_(Scrophulariaceae) Doll_domination Dias_festivos Copa_Intercontinental_Centenario_Sub_20_de_1997 Diocesis_de_Écija Distrito_de_Lodz_Oriental DCCCD Alma_rebelde Daniel_Johnson_Jr. Alexander_Hugh_Macmillan Duli_Pengiran_Muda_Mahkota_Football_Club Algoritmo_TFQMR Dora_(Nuevo_México) Ecole_Nationale_Supérieure_des_Beaux-Arts Dialetismo Dean_Jagger Economia_mixta Distrito_de_Péronne Disney_XD_Espana Corallorhiza_elliptica Copa_de_Espana_de_Futbol_Sala Alma_de_diamante Cruzada_Albigense Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercializacion_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmacéuticos_en_su_forma_comercial Doctor_Chapatin Copilli Devaki

html map