Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ronnie_Hawkins Urta Río_Vaga Unidad_de_conexión_de_telecomunicaciones Ugh_(Bob_Esponja_A_C_Antes_de_la_Comedia_) Municipalidad_de_Lo_Prado Trezilidé Iglesia_de_los_jesuitas Rhinobatos_obtusus Reticulum Municipio_de_Streeter_(Dakota_del_Norte) Galerumaea_pulchra Fábio_Coentrão Ginebra_(Valle_del_Cauca) Glyptothorax_platypogon Geraud_Christophe-Michel_Duroc Rutina_(Código_Lyoko) Muntañola_(historietista) Geranium_purpureum_var_leiosepalum Umbrella_(desambiguación) Fuego_de_noche,_nieve_de_día Ruta_Nacional_175_(Argentina) Riba_de_mouro Gherla Iglesia_de_Santo_Domingo_(Ciudad_de_Mexico) Gentelles Río_Viru Tricholoma_scalpturatum Gescrap_Bizkaia_Bilbao_Basket República_de_Weimar Trogón_de_Ward Municipio_de_Elm_Mills_(condado_de_Barber,_Kansas) Fritz_Pfeffer Tren_bala Robert_Graham Indigenas_de_Taiwán SSX_(series) Universidad_del_Norte Fuerzas_Armadas_de_la_Republica_Democratica_de_Vietnam Revolution_(album_de_Lacrimosa) Frente_para_la_Liberacion_de_Eritrea Ultimo_(cómic) George_Habash Rubano Río_Bio_Bio True_Colors_Tour_2007 Galago Musculus_rectus_medialis_bulbi Rio_Rauchua Rika_Matsumoto Trenes_de_cercanias Genesis_(Colombia) Resedella USS_Freedom Roma,_Napoles_y_Florencia

html map