Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sephirots_malignos Saint_André_en-Vivarais Sutphin_Boulevard_Avenida_Archer_Aeropuerto_JFK_(linea_de_la_Avenida_Archer) Sari_Nusseibeh Torre_Espioca Saulce_sur-Rhône Soberania_Nacional Sofia_Dorotea_de_Brunswick_Luneburgo Sinfonía_n_º_3_(Rajmaninov) Salvadoreno Secretaría_de_Educacion_Publica_(Mexico) Sierras_de_mahoma San_Giovanni_di-Moriani Tau_Orionis Satartia_(Misisipi) Tamarix_aphylla Terrence_Jones Sergéi_Ivanovich_Korzhinski Singles_1993-2004._Todas_sus_caras_A_Todas_sus_caras_B The_Real_Ghostbusters Saint_Aubin-du-Plain Thomas_Somerscales Simplemente_María_(telenovela_de_1969) Take_You_There San_Martin_(Florencia) San_Martin_Meta Tamarino Thesprotia_fuscipennis Tisha_B'Av THEhotel_at_Mandalay_Bay Sistema_de_partidos_políticos Save_The_Day_(canción_de_Selena_Gomez) Taqui_Oncoy Sainte-Juliette Simon_de_Freine Séez_Mesnil Seleccion_de_básquetbol_de_Argelia Threlkeldia San_Jose_de_Metan Tao_I Torres_Le_Parc_Puerto_Madero Shinpan_daimyo Salih_Coskun Salceda Sal,_Cabo_Verde Seleccion_nacional_de_futbol_de_Butan Teodulfo_de_Orleans This_Love_(single_de_Angela_Aki) Sulechów Santuario_de_san_urbez Tanque_droide_de_la_alianza_corporativa Syntomus_fuscomaculatus Saint_Etienne_les-Remiremont Salvia_tiliifolia_var_albiflora Serafín_Estebanez_Calderón

html map