Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_del_Dragón Picota_de_Fuentenovilla Neoschischkinia Non_nobis_solum Paratemnoides_pococki Penablanca_(estacion) Parque_nacional_de_las_Montañas_Rocosas Necrópolis_de_las_Erijuelas Overijssel ORF_III Origanum_glandulosum Ocean_Drive_(album) Orochimaru_(Naruto) Percy_Shelley Pidgin_(informática) Olimpiada_Informatica_Española Nesles_la_Vallee Plataforma_Mini_Global_Modular_Architecture Platycodon_glaucus_f_bicolor Paul_Hartley Pepe_Gutierrez_Alvarez Plaza_de_Toros_(Aranjuez) Ortro Pierfrancesco_Scarampi Myrceugenia_latior Post_Mortem_(álbum_de_Black_Tide) Oscilación_pogo Pasteleria_Escribà Neuchâtel_(cantón) Piper_decrescens Natán_de_Breslov Panel_de_alto_nivel_sobre_coherencia Pazo_dos_Deportes_Paco_Paz Nudo_boa Perezia_pampeana Numeros_naturales Port-le-Grand Ophidion_(Orchidaceae) Ordem_e_Progresso Osteitis_fibroquistica Paso_Río_Don_Guillermo Peñaflor_(Sevilla) Penitenciaria_Estatal_Angola NX Paolo_dal_pozzo_toscanelli Paraliochthonius_hoestlandti_hoestlandti Organización_Árabe_de_Transportadores_Aéreos Peau_d'Âne_(cuento) P._P._P. Ochthoeca_spodionota Optica_adaptativa Noal Nomarca Pharaxonotha_floridana Máscara_Ano_2000_Jr

html map