Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roberto_Alamo Municipios_de_la_provincia_de_Tarragona Iglesia_ortodoxa_de_Finlandia Ringkvinna Fuseta Táigete_(satélite) Generatriz_del_acero_pasional Ines_Fernández-Ordóñez In_Albis Glaresis_holmi Río_Agüeira Glückel_von_Hameln Muntadar_Al-Zeidi Rhipsalideae Gaston_Pezzuti Glossina Fuente_del_Arco Represa_de_Yacyretá_Apipé Galeruca_tripoliana Municipio_de_Playas_de_Rosarito Funámbulo Tridesmis Gheorghe_Bibescu Un_ratoncito_duro_de_roer Trimusculoidea Reina_consorte_de_Aragón Iglesia_de_San_Vicente_(Avila) Municipio_de_Alma_(condado_de_Marion,_Illinois) Garoé Iglesia_católica_liberal Municipio_de_Mount_Zion_(condado_de_Macon,_Illinois) Iglesia_de_Santa_Maria_La_Antigua_(Valladolid) Gastón_de_Orleans,_Conde_de_Eu Gastronomía_de_Holanda Municipio_de_Dry_Fork Repeater Municipio_de_Loup_Ferry_(condado_de_Nance,_Nebraska) Urania_(Luisiana) Municipio_Metropolitano_de_la_Ciudad_de_Tshwane Genes_neurogenicos René_Román_Hinojo Imperio_Inca Trio_romántico Rua_de_Valdeorras Municipio_de_Garfield_(condado_de_Finney,_Kansas) Municipio_Bolivar_(Falcon_Venezuela) Gelos Tumba_de_Hemiunu Municipio_de_Elm_(condado_de_Putnam,_Misuri) Rhamdioglanis_frenatus Ringo_Starr_and_His_third_All-Starr_Band:_Volume_1 Ténoienses U_234_(1944) Impalas Gharb_Bahr_al_Ghazal

html map