Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Liga_del_Sueño Jakub_Bart_Ćysinski LET_L-410_Turbolet Kit_car_(desambiguación) La_Fleche_d’Emeraude KT_Tunstall's_Acoustic_Extravaganza Linea_de_alta_velocidad_ferroviaria_Perpinán_Figueras Josh_Abraham Lenguas_nominativo_acusativas Jorge_Javier Josep_M._Castellet Islas_de_la_Bahía Juan_Martagon Lee_Parry Isla_Sandy_(Nueva_Caledonia) Isabel_Carlota_de_Borbon_Orleans Km._0_(2000) Juan_Antonio_Riaño_y_Bárcena Lemas Jerzu Liturgia_eucarística James_P._Bagian La_tropilla_de_huachi_pampa Kearny,_New_Jersey John_Harris Kiko_Ledgard Lemkos Isla_Tracher Legionellales Jesús_Javier_Espina_Rodriguez João_Figueiredo Juste-Aurèle_Meissonnier José_Bonaparte Isabel_Moctezuma Itaubal Interés_simple Kikutarō_Baba Isabel_Munoz José_Maestre_Laborde-Boix Juan_Carlos_de_Borbón_y_Braganza Jose_de_la_Iglesia La_sombra_del_caudillo_(película_de_1960) Justo_del_Río Las_Penas_(Córdoba) Kentaro_Sakata King_Ghidorah Lengua_artificial Japonitata_pallipes Instituto_Brasileno_de_Geografia_y_Estadística La_Reina_Grimhilde José_Estrañi Institute_for_Palestine_Studies Lee_Bowyer Ivo_Lapenna Keith_Remfry

html map