Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Martín_Del_Campo Putsch_de_la_Cerveceria Proceso_de_Madrigal Marián_Farías_Gómez Pradilla_de_Ebro RQ-170 Madona_(municipalidad) Puits_la-Vallee Maria_José_(album) Gothic-rock Ray_Ragelis Lucenay-le-Duc Marquesado_del_Mérito Mendon_(Massachusetts) Los_Vaqueros_2_"El_Regreso" Procesión_de_los_Catorce_Pasos Manolo Metodologia_en_las_ciencias_sociales Manuel_Núnez_Tovar Regulador_de_velocidad Marcelo_Campanal Manuel_Azpiroz_Mora Maurice_Richard_(pelicula) Michael_Zohary Quebec_North_Shore_&_Labrador Maguri_Racătău Masters_de_Canadá_2009_-_Dobles Lysimachia_lutea Primera_B_2001_(Colombia) Radiotelevisió_Valenciana Mezières_sur-Couesnon Luis_Paret_y_Alcázar Loppa Premio_Ernst_Siemens Michelle_Krusiec Provincia_de_los_Charcas Metapanax Lámina_vitrea Microsoft_Office_OneNote Rebilera MSN_Games Rameez_Junaid Masters_de_Monte_Carlo_2007 Gonzalo_Gavira Puerto_del_suspiro_del_moro Michele_Salvati Protagonistas_(Chile) Masistes Mekanix Marita_Napier Pyotr_Ilyich_Chaikovsky Raión_de_Vitebsk Lluta_(Arequipa) Presa_de_Itaipu Quiero_(album)

html map