Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Loup_d'Ordon Tierra_del_emperador_Guillermo_II T_E_A Salazar_(Estado_de_México) Sunred Sotkamo Topos_(desambiguación) Saint_Laurent_les_Bains Struthiolopsis Scary_Monsters_and_Nice_Sprites_(canción) Slow Toda_la_noche_hasta_que_salga_el_sol Torneo_de_Dubái_2012 Traje_antigravedad Síndrome_Waterhouse_Friderichsen Sammlung_der_Deutschen_Abhandlungen,_welche_in_der_Königlichen_Akademie_der_Wissenschaften_zu_Berlin_vorgelesen_würden_in_den_Jahren Talamanca_de_Jarama_(Madrid) Saint_Carné Serapias_gregaria Thomas_F._Wilson Society_of_the_united_irishmen Tercera_Division_de_Espana_1983_84_(Grupo_XII) Thijs_van_Leer Tanagra_(ciudad) Stenotarsinae Tratado_de_Londres_(1861) Surtr Tecnica_Cut-up_o_de_recortes Spider-Girl Toxicodendron_paniculatum Selección_de_fútbol_de_Honduras Subar_Darat The_song_remains_the_same Torneos_WTA_en_2014 T.G.I.S._(Episodio_de_Ben_10:_Omniverse) Skopun Sky_Captain_y_el_mundo_del_mañana Sucedáneo_cárnico Source Saint-Pierre-de-Mailloc Thal_Marmoutier Tour_de_la_Farmacia_Central_de_Túnez Tormenta_de_verano Temporada_1948-49_de_los_Baltimore_Bullets_(original) Torneo_de_Washington_2012 Subgenero_Quercus The_Woods Susúa_Baja_(Guánica) Sustrato_(biologia) Santa_Cruz_de_Grío_(Zaragoza) Soleura_(canton) Salón_del_Cómic_de_Málaga Toolo_Stadium Sesklo Ternstroemia

html map