Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Toboso Eysteinn_inn_illráði Fa_bemol_mayor Energia_cinetica Fox_(desambiguación) Fecech Engyprosopon_vanuatuensis Farro_de_tarragona Eudes_de_Saint-Amand Familia_Gundulić Ejercito_Republicano_Irlandes_de_la_Continuidad Estrabica Esquerra_Republicana_del_País_Valencià_(Segunda_República) Fontcouverte_la_Toussuire Fragile_JIRENMA Filipp_Goloshchokin Facultad_de_Ciencias_(UNAL_Medellín) Eruca_vesicaria_var_sativa Es_la_economía,_estúpido Elecciones_extraordinarias_de_México_de_1877 Elecciones_generales_espanolas Embajadores_de_buena_voluntad_del_UNICEF Ermita_de_la_Virgen_del_Mar El_Limón_(Samaná) FC_Dyanmo_Kiev Fallingwater Finisterra_(La_Coruña) Estación_Villa_Roth Estación_Mar_del_Plata Estabilizador_horizontal Fatemé_Yavadi Estudio_de_casos_y_controles El_jugador Esquimal Fiebre_hemorrágica_del_dengue El_Ermitaño_(volcán) Elias_Antonio_Saca_González El_jardín_de_la_muerte Fernando_Llorente Fermín Fiestas_de_Murtas Fiebre_de_baile_(cuarta_temporada) Erwin_Johannes_Eugen_Rommel Enriqueta_Jiménez Federacion_Obrera_Montañesa Epidendrum_alexandri El_último_pasajero_(Perú) Estacion_de_Fotobiologia_Playa_Union Ezten_Kultur_Taldea Estación_de_Segunda_Aguada Eva_Arias Figueiro_da_Granja Faro_de_Avilés Franco_Benítez Formación_Rio_do_Rastro

html map