Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estado_singlete Febrero_de_1933 Enrique_Oyarzun_Mondaca Epicauta_talpa Elvira_Madigan_(pelicula_de_1943) Estación_Gregorio_de_Laferrere Estación_Juan_José_Paso Emigdio_Santamaría_Martínez Estacion_de_Sargans Enric_Sio Estacion_Coraceros Error_fundamental_de_la_atribución Exeter_(Nebraska) Escapulario_del_Carmen Elecciones_federales_de_Mexico_de_1946 Francisco_Henríquez_y_Carvajal Estación_Monte_Cristo Elecciones_italianas_al_Parlamento_Europeo_en_1989 Farmacológico Frances_Pomeroy_Naismith_Award Estadio_olimpico_de_helsinki Felipe_Alfau El_jugador_(Fiódor_Dostoyevski) Francis_Ponge Espectaculo Falange_Española_Independiente Ermitano_de_pico_recto Francisco_Velasquez_de_Gijon Erica_mammosa Ford_Laser Emanuel_Croce Flora_Palermitana Extinción_en_masa_del_Pérmico_Triásico Estación_de_Facture-Biganos Elio_Verde Fleurac_(Dordona) Franco_Chivilo FC_Schalke_04 El_faro_del_fin_del_mundo Estacion_de_Elche-Matola/Elx-Matola Francisco_I_del_Sacro_Imperio_Romano_Germanico Estereotipia_(impresión) Festival_de_Eurovision_1973 Euphorbia_purpurata Foullah_Edifice_FC Edith_Kermit_Carow_Roosevelt Eter_corona Español_Marabino Elecciones_legislativas_de_Argentina_de_2001 Epsomantis Eschbach-au-Val Fajr_Sepasi_FC El_bígamo Estación_de_Balţi-Slobozia Ezequiel_Adeodato_Chavez_Lavista

html map