Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Premio_Sant_Jordi Premio_Principe_de_Asturias_de_Investigación_Cientifica_y_Técnica Maria_Fernanda_Cardozo Refia Primera_Nacional_de_fútbol_femenino_2006/07 Rearviewmirror:_Greatest_Hits_1991_2003 Microfono_estereofonico Ptilidiaceae Raymond_Arthur_Dart Martigny_Courpierre Meloe Marysvale Gran_Premio_de_Canadá_de_1967 Rata_de_crin Puntanipterus Mig-15 Golpe_de_Estado_de_1944_en_Bulgaria Malvavisco_rizado Luís,_duque_de_Bretaña Maniobra_de_Valsalva Regla_de_cramer Maria_Nikolayevna_Romanova_(1899) Prospect_(Maine) Micoheterotroficas Miguel_Aleman_González Provincia_de_Tlemecen Rece_boga Ralph_Fowler Prelatura_de_trondheim Marcha_de_Tres_Arboles Manuel_Cantarero Marcha_de_Entre_Ríos Llorío Grands_établissements Primorie Psidium_prostratum Marco_Da_Silva Premio_Nacional_de_Investigacion_Gregorio_Maranon Microsoft_Family_Safety Premios_Grammy_Latinos LoveLife Maçainhas_(Guarda) Luehea Luiz_Luz Puegnago_sul_Garda Reflexiones_(álbum) Ludueña_(Rosario) Puerto_Villamil Miguel_Corte_Real Preposito_General_de_la_Compañia_de_Jesús Masacre_Antisikh Reducción_de_ruidos_Dolby Loricaria_clavipinna Maclaudia Ratan_Tata

html map